Tango Norte

Besöket

Piazzolla i det svenska regnet

Som en skänk från ovan kom ett tillskott till tangolivet i Stockholm i juli. Den ryska trion Resurrection, bestående av Alexander Pavlov på piano, Alexander Mitenev på dragspel och Andrew Ivanov fiol. I mer än fjorton dagar spelade de varje kväll på Pelé, Piazzolla mest.

Astor Piazzolla nådde Ryssland några år efter Sovjetväldets fall och sin egen ungefär samtidiga död. De här pojkarna, alla kring tjugo, mötte honom i slutet av sin musikskola. Och föll. Resurrection för en återuppstånden Piazzolla. Jag kunde fantisera, när jag hörde dem, om ett nytt Beatles, en grupp för en kommande tango-era i Europa. Ett revolutionerande sound i musiken, den här gången med bakgrund i en förort till Sankt Petersburg.

Man hör den klassiska skolningen hos musikerna. Den tekniska precisionen, som även för Piazzolla var allt. Men också ansatsen till en egen stil, det som enligt Piazzolla gör att det är musik. Eftertänksamheten mitt i det intensiva. Renheten som stiger fram även ur det vildsint dramatiska. Ett stråk av andlighet. Den ryska själen?

”Skänk från ovan” ska tas bokstavligt. Skälet var regnet. Och ett märkligt sammanträffande, så som det tycks kunna ske i tangovärlden. Från Ransäter, dit de inbjudits att spela på stämman, tänkte sig de unga musikerna att förlänga sin första utlandsresa genom att spela på gatorna i Stockholm. Men regnet bara föll och föll.

I backen ovanför City BackPackers låg en liten restaurang. Vem kunde ana… Det de steg in i visade sig vara Stockholms tillhåll för tangobesatta.

På den vägen blev det. Kväll efter kväll har Upplandsgatan varit en bakgata till Nevskij Prospekt eller en gränd i utkanten av Buenos Aires. En svart hatt placerades framför musikerna, precis som på gatan.

Det fåtal som letade sig dit fick en lika surrealistisk som musikaliskt övertygande upplevelse.

Birgitta Holm

Närmaste event:

Måndagspractica i Kungsholmens Kulturhus

2025-10-27 18:00:00

Info

from the Calendar

mo 27 Oct
Måndagspractica i Kungsholmens Kulturhus

we 29 Oct
Onsdagspractica i Alvik

mo 3 Nov
Måndagspractica i Kungsholmens Kulturhus

we 5 Nov
Onsdagspractica i Alvik

fr 7 Nov
Milonga på Chicago med DJ Juampi

su 9 Nov
SUNDAY AFTERNOON PRACTILONGA
Visa alla »

from News

Ingen Milonga på Chicago 31/10 31/10 dansar vi på Tango Otono på Skeppsholmen http://t... »

Hösterminen är i full gång! Du hittar alla våra regelbundna arrangemang - minst tre... »

from the Forums

Öppet forum: “17/9 i Alvik fick någon med sig min tunna svarta täckjacka. Kvar fanns...” »

Öppet forum: “Vem skrev det anonyma brevet?” »

(Log in for other forums)