Tango Norte

Kalendarium

ONSDAGSPRACTICA I ALVIK – WORKSHOP, TRÄNING OCH DANS

WS: Close to Open embrace - Camelia Siljedal TDJ: Mathias Denk
onsdag 30 september kl 18.15–21.30
Alviks Medborgarhus, Brommasalen

ONSDAGSPRACTICA I ALVIK – WORKSHOP, TRÄNING OCH DANS

Vår härliga Onsdagspractica är tillbaka! Från 26 augusti till och med 16 december ses vi varje onsdag i Brommasalen, Alviks Kulturhus – med stans kanske bästa dansgolv och gott om plats för både träning och social dans.

VECKANS WORKSHOP med Camelia Siljedal

Vi har glädjen att hälsa Camelia tillbaka till oss i Alvik! Så här skriver hon själv om veckans workshop.

Tema: Close to Open Embrace

Hur kan vi röra oss mellan close och open embrace utan att tappa connection? I den här workshopen utforskar vi hur embrace, aktiv lyssning och tydlig kommunikation kan skapa ett mjukare och mer dynamiskt flyt. Vi tittar på var och hur vi kan växla mellan close och open – och hur båda dansarna kan vara aktiva för att få det att fungera.

Vi utforskar också hur vi kan känna oss bekväma och trygga i både close och open embrace, och hur vi kan hitta ett naturligt flyt mellan dem. En lektion för dig som vill känna dig ännu mer bekväm i embrace, få bättre flyt och upptäcka fler möjligheter i din dans.

Välkommen till en lekfull och utforskande workshop på Alvik!

Camelia Siljedal är en återkommande, kär och populär instruktör hos oss i Tango Norte. Hon är en norsk tangodansare och lärare med bred internationell erfarenhet. Camelia kombinerar sin bakgrund i samtida dans med sina kunskaper i tango, vilket ger henne både teknisk bredd och uttrycksfullhet. Hennes erfarenhet av dans, yoga och andra rörelsetekniker bidrar till kroppskontroll, hållning och musikalitet – något som uppskattas mycket av hennes elever.

PRACTICA OCH SOCIAL DANS - Kvällens TDJ: MATHIAS DENK

Efter workshopen delar vi som vanligt av det stora trägolvet. På ena halvan finns plats för dig som vill träna, prova och nöta på det du just lärt dig – eller något helt annat. På den andra halvan dansar vi socialt.

Du väljer själv om du vill gå workshopen och stanna kvar på practican, eller bara komma för att dansa och träna från kl. 19.15.

I fiket bjuder vi på kaffe, te och något lättare tilltugg. Vill du äta något mer mättande går det bra att ta med egen mat. Mikrovågsugn finns.

Ta gärna med en egen vattenflaska. Av miljöskäl försöker vi minska användningen av engångsmuggar.

Varmt välkommen till onsdagarna i Alvik!

Vamos a bailar – kom så dansar vi!

TIDER

18.15–19.15 Workshop

19.15–21.30 Practica och social dans

PRISER

Workshop + practica

120 kr för medlemmar

170 kr för ännu inte medlemmar

ENBART PRACTICA

90 kr för medlemmar

140 kr för ännu inte medlemmar

För volontärer med belöningsstämpel

Workshop + practica: 1 stämpel + 70 kr

Enbart practica: 1 stämpel

Tillbaka »